Araştırma ve Öğretim Görevlisi kadrolarını kazananlar için süreç nasıl olacak

2018 yılı Aralık ayının sonlarına doğru ilan edilen Araştırma ve Öğretim Görevlisi kadrolarını kazananlar için süreç nasıl ilerleyecek.
Bildiğiniz üzere Aralık ayının sonlarına doğru devlet ve vakıf üniversiteleri tarafından çok sayıda araştırma görevlisi ve öğretim görevlisi kadrosu ilan edildi.  Bazı üniversitelerde bilim sınavı sonuçlanmış ve kazanan adaylar belirlenmiştir Birçok üniversitede ise süreç ön değerlendirme ve nihai değerlendirme süreçlerinde devam etmektedir. Peki bu kadroları kazanan adaylar için süreç nasıl ilerleyecektir.

Öncelikle kadroları kazanan adaylar Üniversite web sayfasında  istenilen  evrakları şahsen veya posta yolu ile eksiksiz teslim edecekler. Ardından adaylar için güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılacak ve bu süreç 3 ay kadar sürebilmektedir. Yani adaylar hemen görevlerine başlayamayacaktır. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonuçlanınca Üniversite 2547 sayılı kanunun 50/d maddesi kapsamında atama yapar. Atama yapıldıktan sonra ilgili birim kişiye atandığına dair tebligat gönderir ve tabligat eline ulaştıktan 15 gün içinde görevine başlamak zorundadır. 15 Gün içinde başlamayan adayın yerine yedek adaya sıra geçer.

Bir sonraki haberimizde 2019 yılında Araştırma ve Öğretim Görevlisi maaşlarının ne kadar olacağıdır.