Vakıf Üniversitelerinde Araştırma Görevlisi Maaşları ne kadar?

Vakıf Üniversitelerinde Araştırma Görevlisi kadrolarına başvuracaklar için maaşlar ne kadar özlük hakları ve tüm detaylar yazımızda...


VAKIF ÜNİVERSİTELERİNDE GÖREV YAPAN ARAŞTIRMA GÖREVLİLERİNİN MAAŞLARI NE KADARDIR ?

Vakıf üniversitelerini bir şirket gibi düşünmeliyiz. Dolayısıyla, "A Vakıf Üniversitesi" 3500 TL maaş verirken, "B Vakıf Üniversitesi" 7000 TL maaş verebilir. Bununla birlikte, aynı vakıf üniversitesinde görev yapan araştırma görevlileri bile farklı maaşlar alabilmektedir. Bu tamamen görev yaptığınız vakıf üniversitesini yöneten mütevelli heyetin adalet anlayışına bağlıdır.

Ama genel bir bilgi verecek olursak hiç bir vakıf üniversitenin devlette verilen araştırma görevlisi maaşını vermemektedir. Devlette verilen maaş ortalama 5200-6000 düzeyindedir.

VAKIF ÜNİVERSİTELERİNDE ARAŞTIRMA GÖREVLİLERİ DERSE GİRER Mİ ?

2547 sayılı Kanunun 36 ncı maddesine göre, ne devlette ne de vakıflarda hiç bir araştırma görevlisinin yasal olarak derse girme yükümlülüğü yoktur. Ancak, kanunen böyle bir düzenleme olsa da hepimizin bildiği gibi bölüm hocası istediği takdirde vakıf üniversitelerinde araştırma görevlileri derse de girmektedir.

VAKIF ÜNİVERSİTELERİNDE YÜKSEK LİSANS VEYA DOKTORA YAPMAMA İZİN VERİRLER Mİ ?

Vakıf üniversitelerinde görev yapan araştırma görevlilerinin yüksek lisans veya doktora eğitimlerine devam etmeleri tamamen görev yaptığı vakıf üniversitesinde bağlı olduğu bölüm başkanı veya dekana/müdüre endekslidir. Genelde birçok üniversitesi herhangi bir ücret almamak şartıyla araştırma görevlilerinin kendi enstitülerinde lisansüstü eğitim görmelerini isterler. Ancak, burada da sorunlu olan husus olası bir iş sözleşmesinin feshi durumunda lisansüstü eğitiminiz zor durumda kalabilir.

VAKIF ÜNİVERSİTELERİNDE SÖZLEŞME Mİ YAPILIYOR ?

Vakıf üniversitelerinde yıllık sözleşme imzalanır. Özel sektör mantığı olduğu için vakıf üniversitesi iş sözleşmesini tek taraflı feshedebilir.

VAKIF ÜNİVERSİTELERİ SİGORTA YAPIYOR MU ?

Vakıf üniversitelerinin de her çalıştırdığı personel için sigorta yapmaları zorunludur. 

VAKIF ÜNİVERSİTELERİNİN FAYDALARI NELERDİR ?

1-Vakıf üniversitelerini şirket gibi değerlendirdiğimizden bahsetmiştik. Dolayısıyla bir şirkette yüksek performansınız yöneticiler tarafından değer görürse mutlaka maaş ve diğer fırsatlar yönünden ödüllendirilirsiniz.

2-Vakıf üniversitelerinde elde ettiğiniz deneyim devlet üniversitelerinin kadro ilanlarında aradığı deneyim şartına sayılmaktadır. Bu nedenle, devlette kadro ilanı bekleyenlerin boş kalmamak adına vakıf üniversitelerinde çalışmaları deneyim süresi açısından önemlidir.

3-Vakıf üniversitelerinde elde edeceğiniz akademik çevre size ileride devlet üniversitelerinin açtığı kadrolarda referans özelliği taşıyabilir.

VAKIF ÜNİVERSİTELERİNDE ARAŞTIRMA GÖREVLİLERİN YAŞADIĞI SORUNLAR NELERDİR?

  • Üniversitelerin idari işleyiş kültürünün oluşmamasından dolayı vakıf üniversitelerde araştırma görevlilerine idari iş yüklenmesi.
  • Vakıf Üniversitelerinde istihdam edilen araştırma görevlilerine bölüm akademik personelinin iş yüklerinin yüklenmesi.
  • Bazı üniversiteler de bölüm başkanlarının araştırma görevlilerine yüklemiş oldukları şahsi ve idari işleri yapmadıkları takdir de sözleşmelerinin yenilenmemesiyle tehdit edilmeleri.
  • Vakıf Üniversitelerinde Bölümlere sekreter vermeyerek bölüm sekretaryasının araştırma görevlilerine yaptırılması.
  • Uzman istihdam edilmesi gereken bölümlerde uzman istihdam edilmeyip, bu işlerin araştırma görevlilerine yüklenmesi.

Bu yazının tüm hakları (içerik ve görsel) akademikadro.net aittir.  akademikadro.net biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik ve görsel kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.