Vakıf Üniversitelerinde Nasıl Öğretim Görevlisi Olabilirim?

Bilindiği üzere  yıl sonuna doğru Vakıf Üniversitelerinde Öğretim Görevlisi ilanları artmaktadır. YÖK'ün sayfasında ilan edilen 8 vakıf üniversitende 26 Öğretim Görevlisi ilanını yayımlandı. Peki Vakıf Üniversitelerinde Öğretim Görevlisi olmak için aranan asgari şartlar nelerdir?

Lisans programları için ilan edilen kadrolarda,

ALES puan türünden en az 70 puan,

Yabancı Dil Puanı en az 50 puan,

Meslek Yüksekokullarında Öğretim Görevlisi olabilmek için,

ALES puan türünden en az 70 puan alınması ve her iki durum için sıralamada ilk ona girilmesi durumunda Bilim Sınavı/Sözlü sınava girmeye hak kazanır.

Vakıf Üniversitelerinde Öğretim Görevlisi Ne Kadar Maaş Almakta!!

Vakıf Üniversitelerinde yeni Öğretim Görevlisi olanların 2700-4000 TL maaşla başladıkları bilinmektedir.  Ancak bu durum üniversiteden üniversiteye farklılık göstermektedir. Öğretim Görevlileri hafta en az 12 saat ders vermekte olup, 12 saatin üzerindeki dersler için ek ders ücreti almaktadır. Bunun yanında devlet üniversitesinden farklı olarak Vakıf üniversitelerinde yıllık sözleşme imzalanır. Özel sektör mantığı olduğu için vakıf üniversitesi iş sözleşmesini tek taraflı feshedebilir.

VAKIF ÜNİVERSİTELERİNİN FAYDALARI NELERDİR ?

1-Vakıf üniversitelerini özel sektör gibi  değerlendirdiğimizden dolayısıyla bir şirkette yüksek performansınız yöneticiler tarafından değer görürse mutlaka maaş ve diğer fırsatlar yönünden ödüllendirilirsiniz.

2-Vakıf üniversitelerinde elde ettiğiniz deneyim devlet üniversitelerinin kadro ilanlarında aradığı deneyim şartına sayılmaktadır. Bu nedenle, devlette kadro ilanı bekleyenlerin boş kalmamak adına vakıf üniversitelerinde çalışmaları deneyim süresi açısından önemlidir.

3-Vakıf üniversitelerinde elde edeceğiniz akademik çevre size ileride devlet üniversitelerinin açtığı kadrolarda referans özelliği taşıyabilir.

Bu yazının tüm hakları (içerik ve görsel) akademikadro.net aittir.  akademikadro.net biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik ve görsel kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.