Neden KTO Karatay Üniversitesinde Lisansüstünde Eğitim Almalıyım?

Neden KTO Karatay Üniversitesinde Eğitim almalıyım?

Neden KTO Karatay Üniversitesinde Eğitim almalıyım?

Ticaret Odası Üniversitesi

1882 yılında kurulan ve Anadolu’nun en köklü ticaret odalarından biri olan Konya Ticaret Odası, 20.000’i aşkın üyesiyle bugün Türkiye’nin en güçlü Sivil Toplum Kuruluşları arasında yer almaktadır. Konya Ticaret Odası, KTO Karatay Üniversitesi ve KTO Eğitim ve Sağlık Vakfı; ülkemizin stratejik hedefleri doğrultusunda çalışmalar yürütmektedir. Türkiye’nin milli hedeflerine varabilmesi için canla başla çalışan üyelerimiz, KTO Karatay Üniversitesi’ni, kurulduğu 2009 yılından bu yana desteklemektedir.

 

Yükseköğrenim dünyasının köklü temsilcisi olan KTO Karatay Üniversitesi, Karatay Medresesi’nden almış olduğu tarihi sorumluluğun gereği olarak insanlığın geleceğini şekillendirecek başarılara imza atmak için bilimsel ve eğitim çalışmalarını sürdürmektedir. KTO Karatay Üniversitesi, yerelde, ulusalda ve küreselde bütün insanlığa fayda sağlayan, teoride olduğu gibi pratikte de güçlü, ülkemizin sosyal ve ekonomik açıdan kalkınmasında önemli roller üstlenecek bireyler yetiştirmeyi kendine görev edinmiş bir vakıf üniversitesidir.

 

KTO Karatay Üniversitesi’nin temel değerleri:

 

 • Köklü geçmişine sahip çıkan,
 • Küresel gelişmeleri ve yenilikleri yakından takip eden,
 • Tüm paydaşlarla verimli bir yönetişim sürecini benimseyen,
 • Tüm süreçlerinde şeffaflık ve hesap verilebilirliği ön planda tutan,
 • Etik değerlere bağlı,
 • Bilimin evrenselliğine inanan,
 • Sürekli iyileştirmeyi prensip edinmiş,
 • Beşerî sermayeye önem veren,
 • Kurumsal yapısının merkezine öğrenmeyi ve gelişmeyi koyan,
 • Çevreye ve toplumsal meselelere duyarlı,
 • İnsan odaklı bir üniversite olmaktır. 

 

KTO Karatay Üniversitesi, Türk Standartları Enstitüsü standartlarını sağlayarak tüm birimlerimiz ile “ISO 9001: 2015” kalite belgeli ilk vakıf üniversitesi olmuştur. Türk Standartları Enstitüsü, TS EN ISO 9001 Kalite Yönetimi Sistem Standardı için bugüne kadar toplamda 65 adet başvuru yapılmış olup üniversitemiz tüm birimleri ile belgelendirilen 14 üniversiteden biri olmuştur.

 

Üniversitemizin bir ticaret odası üniversitesi olması sebebiyle öğrencilerimiz sanayi ve ticaret dünyası ile daima iç içe bir ortamda öğrenim görmekte ve KTO üyesi iş yerlerinde staj ve iş imkânı bulabilmektedir. Konya Ticaret Odası’nın sahip olduğu ağ ve güç ile üniversitemizde ulusal ve uluslararası sempozyum ve çalıştaylar düzenlenmekte, alanında yetkin isimler misafir edilmektedir.

 

Şehrin Merkezindeki Üniversite

KTO Karatay Üniversitesi, şehrin merkezinde olması sebebiyle, öğrencilerin ihtiyaç duyabileceği bütün sosyal olanaklara kolayca erişebilmelerini sağlayan bir üniversitedir. Böylece, öğrenciler şehrin hemen her yerine rahatlıkla ulaşabilmekte, konaklama problemi yaşamamakta ve sosyal hayatın merkezinde yaşamaktadır.

Üniversite kampüsünün hemen yanı başında tramvay, otobüs ve minibüs hatlarının bulunması Konya’nın her noktasına kolayca erişimi mümkün kılmaktadır.

 

Modern Kampüs

KTO Karatay Üniversitesi bünyesinde 6 fakülte, 3 yüksekokul, 3 meslek yüksekokulu ve 3 enstitü bulunmaktadır. Kampüs alanında öğrencilerin vakitlerini değerlendirebilecekleri Sosyal Tesisler Binası ile diğer sosyal donatı alanları bulunmaktadır. Modern laboratuvarlar,  araştırma ve uygulama merkezleri KTO Karatay Üniversitesi'ni en modern kampüs alanına sahip üniversitelerden biri yapmaktadır.

 

Modern tesislerinde öğrencilerine dünya standartlarında bir eğitim sunan KTO Karatay Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin kullanımı için 11 farklı laboratuvara sahiptir. Ayrıca Tıp Fakültesi öğrencilerinin en güncel tıp eğitimi alabilmeleri amacıyla tasarlanmış 9 laboratuvara; Sağlık Bilimleri Yüksekokulu ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin kullanımında olan 13 farklı laboratuvara sahiptir. Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi bünyesinde bulunan 11 atölye, öğrencilerin araştırma ve çizimlerini yüksek teknolojik ekipmanlarla yapmalarını sağlamaktadır.

 

Güçlü Akademik Kadro

KTO Karatay Üniversitesi, her biri kendi uzmanlık alanında önemli başarılara imza atmış 300 tam zamanlı olmak üzere yaklaşık 400 akademisyene sahiptir. İnsanlığa hizmet etmek amacıyla var gücüyle çalışan akademisyenlerimiz gerek ortaya koydukları bilimsel yayın ve projelerle, gerekse ülkemizi yakından ilgilendiren konularda çıkarmış oldukları raporlarla, Konya’nın ve ülkemizin göğsünü kabartmaktadır.

 

Akademisyenlerimiz ülkemizdeki yerel yönetimlerin büyük çaplı imar projelerine fikri anlamda liderlik etmekte, toplumsal konularda raporlar ortaya koymakta, eğitimcilerin eğitimi kapsamında orta öğretim rehber öğretmenlerine Psikoloji Günleri düzenlemekte, milli kalkınmaya katkı sağlayabilmek amacıyla İnsansız Hava Aracı ve Robot Projeleri yürütmektedir.
130 üniversite içerisinde akademisyen başına düşen öğrenci sayısı itibari ile 6. sırada yer alan KTO Karatay, güçlü ve nitelikli akademik kadrosu ile dikkat çekmektedir.

 

En Güncel Bilgi Teknolojileri

KTO Karatay’da gelişen teknolojiye uygun dizayn edilmiş modern atölye ve laboratuvarlarda, Ar-Ge ve sertifikasyon süreçleri ile desteklenen teknolojik imkânlar bulunmaktadır. Burada, alanında uzman akademisyenlerimiz en güncel teknolojileri kullanarak öncü projeler yürütmektedir. Hızlı, güvenli ve yaygın internet sistemi, modern ve yüksek teknolojik bilgisayarlar, öğrencilerimizin diledikleri zaman kullanabileceğin dijital ekranlar, CERN Alice Deneyi verilerinin depolandığı süper bilgisayar, ayrıca elektronik, mekanik ve yazılım alanlarında tasarım, geliştirme ve prototipleme kabiliyeti sağlayacak Akıllı Teknolojiler Merkezi, KTO Karatay Üniversitesi’ni teknolojik açıdan ülkemizin önemli merkezlerinden biri yapmaktadır.

 

Öte yandan öğrencilerimizin Konya Ticaret Odası üyesi Sektör Danışmanları ile çalışmaları, hem fikri anlamda projelerini şekillendirmelerine imkân sağlamakta hem de yüksek katma değerli işlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Örneğin üniversitemiz Ar-Ge Topluluğu tarafından tasarlanan motor, batarya sistemi, yerleşik şarj birimi, telemetre, araç kontrol sistemi ve mekanik aksamı bakımından tamamen yerli bir araç olan Diriliş 1251, TÜBİTAK En İyi Görsel Tasarım Ödülü’ne sahip, KTO Karataylıların en güncel bilgi teknolojilerini kullanabilmeleri açısından en somut örnektir.

 

Sosyal Alanlarla Dolu Bir Üniversite

Şehrin tam merkezinde yer alan KTO Karatay Üniversitesi, öğrenciler için çeşitli ve geniş sosyal imkânlara sahiptir. Üniversite çevresindeki kafeler, restoranların yanında kampüs içerisinde de Kantinim Karatay, Blue Coffee Shop Lavazza, Simidhane, Etraf Kafe, KTOST, Kimya Hatun Kadın Kooperatifi Satış Noktası öğrencilerin keyifle vakit geçirebildikleri yerlerin başında geliyor. Üniversite yönetimi tarafından sağlam bir iletişimle denetlenen kafe ve restoranlarda, öğrencilerin her ihtiyacına uygun her fiyattan ürünlerle, kampüs içerisinde 7/24 yaşayabilecekleri ortamlar sunulmaktadır.

 

Ayrıca, KTO Karatay Üniversitesi Sosyal Tesisler Binası da içindeki spor ve oyun imkânlarıyla öğrencilerin kampüs içerisindeki vakitlerini daha iyi geçirebilmelerine fırsat tanıyor.