Yabancı Uyruklu Öğrenciler Yatay Geçiş Yapabilir Mi ?

Soru    : Azerbaycan uyrukluyum. Türkiye'de bir devlet üniversitesinde ikinci sınıf İşletme öğrencisiyim. 2016-2017 bahar döneminde başka bir üniversiteye yatay geçiş yaparak eğitimime devam edebilir miyim ?

Cevap : Üniversitelere iki türlü yatay geçiş vardır. 1-Merkezi Puanı ile Yatay geçiş 2- Not Ortalamasıyla yatay geçiş

1-Yabancı uyruklu öğrenciler Merkezi Yerleştirme Puanı ile yatay geçiş yapamazlar. Yabancı uyruklu öğrenciler YÖS sınavı ile yerleştiklerinden dolayı Merkezi yerleştirme puanları bulunmamaktadır.

2- Not ortalamasıyla yatay geçiş yapmaları mümkündür. Bunun içinde yükseköğretim kurumlarının yatay geçiş yönetmeliklerinde öğrencinin ÖSYM girişindeki taban puanına eşit veya yüksek  ibaresinin olmaması gerekmektedir. Sonuç olarak yabancı uyruklu öğrenci not ortalamasıyla yatay geçiş yapacak ise; geçiş yapmak istediği üniversitenin Kurumlar Arası Yatay Geçiş Yönetmeliğini incelemek zorundadır.

Bu yazının tüm hakları (içerik ve görsel) akademikadro.net aittir.  akademikadro.net biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik ve görsel kullanılabilir. Açık kaynak gösterilmeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.