AKEV Üniversitesinde usulsüzlükler diz boyu

Vakıf Üniversiteleri Dayanışma Meclisi, Antalya AKEV Üniversitesindeki usulsüzlük iddialarının incelenmesini ve gerekli yaptırımların uygulanmasını talep etti.

Vakıf Üniversiteleri Dayanışma Meclisi, Antalya AKEV Üniversitesindeki usulsüzlük iddialarının incelenmesini ve gerekli yaptırımların uygulanmasını talep etti.

Vakıf Üniversiteleri Dayanışma Meclisi (VÜDAM), Antalya AKEV Üniversitesinde akademisyenlerin maaşlarının devletle eşit olmadığı, sürekli geç ödendiği, yaz döneminde hocalara maaş verilmeyerek ücretsiz izne zorlandıklarına ilişkin iddiaların incelenmesi ve gerekli yaptırımların uygulanması çağrısını yaptı.

MAAŞLAR DÜZENLİ ÖDENMİYOR

"Üniversite bu değil" denilen VÜDAM açıklamasında, AKEV’deki usulsüzlükler tek tek sıralandı:

“Maaşlar asla düzenli ödenmiyor ve en iyi ihtimalle iki ayda bir ödeniyor. Maaşlar devlet ile eşit değil. Heyet başkanı toplantılarda hocalara hakaret ediyor, sürekli küçümseme ve bağırarak konuşma gibi aşağılayıcı bir tavra sahip.  Kampüs bahçesinde mola verme süresi bina giriş-çıkışlarında da kart okutulması ile kontrol ediliyor. Hocaların kendi odalarında çay, kahve makinesi kullanmaları yasak, kantinde yemek hatta tost dahi yok. Bölüme hoca/asistan alımında adayın sınavsız ve usulsüzce geçirilmesi için jüriye baskı yapılıyor. Maaşını alamayan ve idari kadroda olan bir hoca proje bütçesi ile haksız kazanç sağlamaya çalışıyor.” 

TUVALET YOK, ÜCRETSİZ İZİN DAYATMASI VAR

Açıklamada, yazın üniversitede klimaların açılmadığı, tuvalet sularının kapatıldığı ve bu yüzden tuvalet ihtiyacı olanların civardaki alışveriş merkezlerine gitmek zorunda kaldığına da dikkat çekildi.

Açıklamanın devamında “Yazın maaş verilmeyeceği açıkça duyurulup hocalar ücretsiz izine mecbur bırakılıyor. Akademik vasfı olmadığı halde heyet başkanı lisans derslerine giriyor. Bir sınıfta iki farklı bölümün hocası bu bölüm öğrencilerine aynı anda ders anlatıyor. Uzaktan eğitim veren, ders saat ücretli hocaların maaşı hiçbir şekilde verilmiyor. Akademik idare de heyet yönetimi gibi hocalara sahip çıkmıyor. Tacizci bir hocanın da görevden uzaklaştırılması gerekirken bu durumu bilen heyet yönetimi ve başkanı bu süreçle ilgili belirsizliği devam ettiriyor” denildi. 

Kaynak: Evrensel