ALES'e Girecek Adaylara Önemli Uyarı !!!

ALES'e girecek adaylara önemli hatırlatma!!

ALES'e girecek adaylara önemli hatırlatma!!

ALES hakkında bilgi vermeden önce değinilmesi gereken önemli hususlar bulunmaktadır. Bunlardan bazıları; Adayın, sınava girebilmesi için Sınava Giriş Belgesinden başka, nüfus cüzdanı veya T.C. Kimlik Kartı veya geçerlilik süresi dolmamış pasaportunun aslını yanında bulundurması zorunludur
Sınav binalarında hiçbir eşya emanete alınmayacağından, adayların sınav binalarına bu belgeler dışında herhangi bir eşya, araç gereç getirmemeleri gerekmektedir. Sınavın yapıldığı her bir salona en az bir adet duvar saati, adayların sınavda kullanacakları gereçler (kalem, silgi, kalemtıraş) ve peçete ÖSYM tarafından sağlanacaktır. Adaylar sınava, şeffaf pet şişe içinde su getirebileceklerdir.

Ayrıca sınav sabahında iyi bir kahvaltı yapmak fakat her zaman yediğimizden farklı bir şey yememek, giysi olarak bizi rahatsız edecek bir şey giymemek ve lavabo ihtiyaçlarının giderilmesidir. Diğer bir önemli durum ise sınav öncesinde ve esnasında yaşanılan heyecan ve korku üzerinde durulması gereken önemli hususlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Sınava gireceğimiz yerleşkeye sınav zamanından yaklaşık 30 dakika önce varmamız ve sıramıza oturup kendimizi sakinleştirip rahatlatmamız bizim motivasyonumuzu artırıp kaygı düzeyimizi azaltmamıza yardımcı olacaktır.

Özellikle 15 Dakika kuralını unutmayınız. Sınavdan 15 dakika önce binaya girmeyen adaylar sınava alınmayacaktır. Saat 10:00'dan önce sınav binasına giriş yapılacak olup bu süreden sonra adaylar sınav binalarına alınmayacaklardır.
Sınav 50 Sözel ve 50 Sayısal sorudan oluşuyor ve sınavın süresi 150 dakikadır.
Geçerlilik süresi 3 yıldan 5 yıla çıkarılmıştır.

Katsayılar şu şekilde;

İşaretleme yaparken 4 yanlış bir doğruyu götürdüğünü unutmayınız.
Sınava girecek tüm adaylara başarılar dileriz.
NOT: Nüfus cüzdanınızı almayı unutmayınız. Ehliyet kesinlikle kabul edilmeyecektir.