YÖK Ön lisans İsim çalışmasını tamamladı !

YÖK, ön lisans programlarında yaşanılan isim kargaşası ve mağduriyetleri gidermek amacıyla isim çalışmasını sonuçlandırdı.

YÖK, ön lisans programlarında yaşanılan isim kargaşası ve mağduriyetleri gidermek amacıyla isim çalışmasını sonuçlandırdı.

Yükseköğretim Kurulu, ön lisans programlarında isim çalışmasını sonuçlandırarak web sayfasından duyurdu!

02 Kasım 2019 tarihinde ön lisans ve lisans programlarındaki isim kargaşasına ve bu nedenle yaşanan mağduriyetlere son vermek üzere benzer içerikli programların yeniden isimlendirilmesi ve eğitim alanlarına göre tasnif edilmesi üzerine taslak bir çalışma yapıldığı gündeme taşınmıştı.

Diğer taraftan, 05 Şubat 2020 tarihinde ise; yapılan çalışmalar neticesinde lisans programlarında çalışmanın nihayete erdiği, son kez üniversitelerin kendi bünyelerinde yer alan ve öğrencisi bulunan mevcut lisans programlarından isimlerini korumak istedikleri var ise isimlerini gerekçeli kararıyla birlikte taraflarına göndermelerini istemişti.

Öte yandan, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Eğitim Öğretim Daire Başkanlığı tarafından paylaşılan yazıya göre; yükseköğretim kurumlarındaki içerikleri aynı ancak isimleri farklı olan ön lisans programlarında, isim kargaşası yüzünden mezunların karşılaştırdıkları sorunları ortadan kaldırmak amacıyla, ön lisans programlarının isimleri içerikleri dikkate alınarak sadeleştirilmiş olup, aşağıda yer alan tablodaki mevcut program adları ile yeni program adlarının eşdeğer olduğuna ve yeni düzenlemenin 2020 YKS'den itibaren uygulanmasına karar verilmiştir.

                

gunluk-ust
YÖK, Ön lisans, İsim çalışmasını, tamamladı !