YÖK, 100-2000 bursu kapsamında desteklediği üniversiteleri ilan etmeli!

Yükseköğretim Kurulu tarafından yürütülen 100-2000 Doktora Bursu programı kapsamında her dönem desteklenen üniversiteler internet sitesinden ilan edilmeli.

Yükseköğretim Kurulu tarafından yürütülen 100-2000 Doktora Bursu programı kapsamında her dönem desteklenen üniversiteler internet sitesinden ilan edilmeli.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından "Gelecek 10 Yıl İçin Güçlü Nesiller Yetiştirme" projesi kapsamında 100/2000 YÖKDoktora Bursu ile ülkemizin ihtiyacı olan 100 tematik alanda 2017 yılından itibaren yaklaşık 3700 öğrenciye burs verilmektedir.

Yılda iki dönem halinde, üniversitelerce doktora öğrencisi yetiştirmek üzere yapılan başvurular Yükseköğretim Kurulunca değerlendirilmekte, desteklenmesi uygun görülen yükseköğretim kurumları tarafından çıkılan ilanlara ise öğrencilerin müracaat etmesi ile birlikte kazananlara 12 ay boyunca karşılıksız burs verilmektedir.

Öte yandan, Yükseköğretim Kurulu tarafından internet sitesinde paylaşılan 100-2000 Doktora Bursu kapsamında desteklenmeye hak kazanan üniversitelerin listesi geçtiğimiz dönemle birlikte kamuoyuyla paylaşılmamaya başlanmıştır.

Bunun en büyük dezavantajı 100-2000 Doktora Bursu ilanlarının çok kısa bir sürede üniversitelerin ana sayfalarında hatta enstitülerin kendi web sayfalarında duyurulmaya çalışıldığı için burstan yararlanmak isteyen geniş bir kesimin haberdar olamamaktadır.

Halbuki, 100-2000 Doktora Bursu kapsamında desteklenmesi uygun görülen üniversitelerin ve öğrenci alacağı tematik alanların önceden olduğu gibi YÖK'ün internet sitesinden adaylarla paylaşılsa, takibi ve başvurusu çok daha kolaylıkla yapılabilecektir.

Bu nedenle, 2019-2020 akademik yılının güz yarıyılından itibaren 100-2000 YÖK Doktora Bursunda desteklenecek üniversitelerin Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlendikten sonra internet sitesi üzerinden kamuoyuyla paylaşılması adayların başvuru süreçlerini sağlıklı bir şekilde yapabilmeleri için çok faydalı olacaktır.

Memurlar.Net - Özel